2023-10-12

Klaipėdos apskr. pareigūnai vairuotojams išdalins 700 ultragarsinių švilpukų, galinčių padėti išvengti susidūrimų su gyvūnais

2023 m. spalio 9–15 dienomis, tikslinės policinės prevencinės priemonės „Dėmesys į kelią“ (angl. Focus on the road), inicijuotos Europos kelių policijos tinklo ROADPOL (angl. European Roads Policing Network), metu, Lietuvos kelių policijos tarnybos ir apskričių vyriausiųjų policijos komisariatų pareigūnai kartu su socialinės iniciatyvos partneriu UAB „Autoaibė“ dalins vairuotojams rudenį aktualias saugumo priemones – ultragarsinius švilpukus, kurie padeda vairuotojams išvengti susidūrimo su laukiniais gyvūnais.

Klaipėdoje pirmieji švilpukai pradėti dalinti šiandien, spalio 12 d. Iš viso, ne tik uostamiestyje, bet ir kituose apskrities miestuose bei rajonuose, išdalinti planuojama 700 švilpukų.

Eismo įvykiai, į kuriuos patenka vairuotojai, susidūrę su laukiniais gyvūnais, ne retas atvejis Lietuvos keliuose. Dažniausiai apgadinamos transporto priemonės, tačiau nukenčia ir žmonės, žūsta gyvūnai. Tokių eismo įvykių statistika ūgteli ne tik pavasarį (gegužės mėnesį), bet ir rudenį, ypač – spalį, lapkritį, o žiemą – gruodį. Pernai per šiuos tris metų mėnesius Lietuvoje įvyko 1 600 susidūrimų su gyvūnais.

Klaipėdos apskrityje per visus 2022 m. užfiksuoti 666 eismo įvykiai, kurių priežastis buvo susidūrimas su laukiniu gyvūnu, iš jų – 7 buvo įskaitiniai. Šiemet iki spalio 1 d. visoje Klaipėdos apskrityje jau užfiksuoti 475 tokio pobūdžio eismo įvykiai, keturi iš jų buvo įskaitiniai. Daugiausia tokio pobūdžio eismo įvykių užfikuota Klaipėdos rajono teritorijoje – 2022 m. – 247, šiemet – 186.

„Rudenį, kai keliuose labai padaugėja susidūrimų su laukiniais gyvūnais, rekomenduojame vairuotojams atidžiai stebėti kelią ir aplinką šalia kelio, o jei tenka važiuoti vėlai vakare, naktį, anksti ryte ar esant blogam matomumui, reikia sumažinti greitį taip, kad vairuotojas, pastebėjęs gyvūną, galėtų suvaldyti automobilį, sustoti ir išvengti nelaimės“, – sako Lietuvos kelių policijos tarnybos vadovas Algimantas Petronis.

Kelių policijos pareigūnai, siekdami atkreipti transporto priemonių vairuotojų dėmesį į pavojų, kurį gali sukelti į važiuojamąją kelio dalį įbėgę laukiniai gyvūnai, antrus metus iš eilės organizuoja prevencinę socialinę akciją ir sako, kad, jei švilpukas gali apsaugoti, reikia tą priemonę išmėginti.

„Uždaroji akcinė bendrovė „Autoaibė“ prie akcijos jungiasi norėdama prisidėti prie saugesnių kelionių. Tai dar viena iš galimybių priminti vairuotojams, kad saugus eismas svarbiausia. Švilpukas – tokia paprasta priemonė, bet gali padėti apsaugoti gyvūniją ir pasitarnauja, siekiant išvengti skaudžių eismo įvykių. Jį turėtų užsiklijuoti kiekvienas, kuris išvažiuoja į užmiestį, ypač tamsiuoju paros laiku. Savo veikloje, kai tik turime galimybę, visada vairuotojus paskatiname laikytis Kelių eismo taisyklių, raginame pasirinkti saugų greitį, primename, kad būtina segėti saugos diržus. Kaip ir kiekvieną rudenį, raginame, ruošiant automobilį kelionėms, priklijuoti ir ultragarso švilpuką“, – teigia Ignas Pusvaškis, UAB „Autoaibė“ vykdomasis direktorius.

Gyvūnų girdimas garso dažnio diapazonas yra platesnis nei žmonių. Paprastai žmogus girdi garso dažnius nuo 16 Hz iki 20 kHz, o daugumos laukinių gyvūnų viršutinė dažnių riba siekia net 40 kHz ir daugiau. Pavyzdžiui, galvijų girdimas diapazonas yra nuo 16 Hz iki 40 kHz. Garsai virš 20 kHz yra vadinami ultragarsu. Būtent ultragarsą ir skleidžia apsauginiai švilpukai, jei transporto priemonė važiuoja bent minimaliu 50 km/h greičiu. Jie veikia nuo oro srauto, o skleidžiamo garso spindulys siekia net 400 metrų ir atbaido daugumą laukinių bei naminių gyvūnų nuo ketinimo perbėgti kelią. Žmonėms toks signalas yra beveik negirdimas, nes veikia 16–20 kHz dažniais. Automobilio viduje tokio garso negirdi nei žmonės, nei keturkojai gyvūnai. Švilpukų montavimui prireiks vos kelių minučių. Ant automobilio lengvai prilipdomos mažos plokštelės, ant kurių uždedami švilpukai. Populiariausia montavimo vieta – ant juodos plokštumos šalia šoninių veidrodėlių, priekinio buferio, tarp grotelių, kur nestabdomas oro srautas arba ant stoginių atramų, vadinamųjų ragų.

Šį rudenį akcija išsiplėtė ir vyksta jau 15 miestų – Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose, Panevėžyje, Marijampolėje, Tauragėje, Telšiuose, Utenoje, Gargžduose, Kretingoje, Nidoje, Palangoje, Plungėje ir Šilutėje.

Prevencinės akcijos tikslas – skatinti vairuotojų sąmoningumą laikytis Kelių eismo taisyklių, siekti mažinti eismo įvykių – transporto priemonių susidūrimų su gyvūnais – kiekį ir galimus jų sunkius padarinius, kurti saugią aplinką eismo dalyviams, kartu – palankią gerovę gyvūnams. Priemonės metu pareigūnai taip pat stebės vairuotojų pavojingą ir chuliganišką vairavimą, manevravimą, lenkimą, kur tai draudžiama daryti, važiavimą per sankryžas bei šviesoforo signalų paisymą.

Policijos pareigūnai primena, kad Kelių eismo taisyklių reikia laikytis visada: pasirinkti saugų greitį ir būti budriam, ypač važiuojant miškingose, neaptvertose kelio atkarpose. Būtinai reikia stebėti kelio ženklus. Atkreipkite dėmesį į kelio ženklą „Laukiniai gyvūnai“. Ten, kur jis – didesnė tikimybė, kad kelyje pasitaikys briedis, elnias, stirna, net šernas.

Kiekviena beprasmė auka kelyje yra didelė netektis ne tik artimiesiems, šeimai, bet ir visai visuomenei.

Parengta pagal Lietuvos kelių policijos tarnybos informaciją.