Kaip atpažinti, jog vaikas vartoja narkotikus

Jeigu jums kilo įtarimas, kad jūsų vaikas vartoja narkotikus, pamėginkite tai išsiaiškinti, remiantis netiesioginiais požymiais.

Apžiūrėkite vaiko kambarį, kuprinę, rūbus. Galbūt, rasite ką nors neįprasto: neaiškių tablečių ar miltelių, aprūkusių folijos gabaliukų, rūkomojo popieriaus, mažyčių šokolado įpakavimo likučių, švirkštų, adatų, apdegusį šaukštą, tuščių buteliukų, kišenėse išbirusių neaiškaus augalo sėklų ar susmulkintos žolės degtukų dėžutėje.

Stebėkite vaiką, ar nepasikeitė jo charakteris, elgesys, santykiai su aplinkiniais:

  • jeigu vaikas dažnai rūko marihuaną sutrinka miego režimas, nuolatinis nuovargis, apatija, išsiblaškymas, kartais išplėsti vyzdžiai, padidėjęs apetitas, ypač saldumynams, nuo rūbų sklindantis specifinis kvapas.
  • jeigu vaikas diskotekoje pavartojo Extazy ar kitus amfetaminus, kitą dieną jis gali būti, dirglus, neramus, agresyvus; kartais užeina isteriškas kikenimas, greitakalbė, mąstymo sutrikimai, vaikas be paliovos geria vandenį, daug rūko, kartais dreba rankos.
  • jeigu jaunas žmogus eksperimentuoja su heroinu (rūko, uosto, leidžiasi į veną), pastebėsite labai pasikeitusį vaiko elgesį, keistą žvilgsnį, dažną mieguistumą, blizgančias akis, po vartojimo labai susiaurėjusias, o kitą dieną labai išsiplėtusius vyzdžius. Tai - pats stipriausias narkotikas, kurio užtenka parūkyti kelis kartus, kad atsirastų priklausomybė.
  • jeigu vaikas bus pavartojęs LSD ar kito haliucinogeno, gali prasidėti sunkios haliucinacijos, nerišli kalba, juokas ar verksmas, psichopatinis elgesys, paniškos baimės priepuoliai ir pan.

Įsitikinkite, ar tai tiesa ir nuvežkite jo šlapimą ištirti. arba naudokite greitus testus, kurių galima įsigyti vaistinėse. Tyrimus galima atlikti patiems namuose arba medicinos centre "Lorna" (paslauga nemokama). Tyrimus galima išsiųsti ir į AIDS laboratoriją Vilniuje ( tel. 337925) - opiatai:aguonų ekstr., opiatai, heroinas; THC: hašišas, marihuana, kanapės; amfetaminai. Visos narkotinės medžiagos žmogaus organizme išsilaiko 3-5 paras (heroinas, opiatai), kai kurios dvi savaites (amfetaminai), ar net kelis mėnesius (marihuana).

Ką daryti tėvams, įtarus, kad vaikas vartoja narkotikus

Nesiimkite spręsti narkotikų problemos vieni – jūsų sėkmės tikimybė bus didesnė, jei sudarysite žmonių, kurie gali padėti jūsų vaikui, komandą. Į ją įtraukite visus, kurie yra bent kiek svarbūs vaiko gyvenime ir turi tiesioginių ryšių su juo - mokytojus, trenerius, gimines, t.y. visus, kuriuos vaikas gerbia.

Aptarkite, kuo jie gali padėti, kad vaikas daugiau nevartotų narkotikų ( informuoti jus, pastebėję, kad vaikas įtartinai elgiasi, prašo jų pinigų, nevaikšto į pamokas, būrelius ir pan.).

Iš anksto pasirenkite pokalbiui su vaiku – numatykite galimus problemos sprendimo būdus ir kokių veiksmų ketinate imtis, jei vaikas atsisakytų bendradarbiauti.

Kartu su vaiku aptarkite susidariusią situaciją – paskatinkite jį išsikalbėti, pasakyti, ką pats mano. Pasiūlykite kelis problemos sprendimo variantus. Jei vaikas nesutinka, paaiškinkite, ko jis gali tikėtis, atsisakęs spręsti šią problemą kartu.

Nesitikėkite, kad vaikas Jus išklausys laiminga veido išraiška. ir iš karto atsisakys žalingo įpročio.

Būkite pasirengę sulaukti pasipriešinimo, tačiau neleiskite jam diktuoti savo sąlygų. Jei vaikas atsisako sudaryti su jumis sutartį, paaiškinkite, kokių padarinių jis gali sulaukti.

Nuosekliai laikykitės susitarimų. Jei vaikas neįvykdė dalies įsipareigojimų (negrįžo laiku namo, vartojo alkoholį ar pan.), tokį elgesį tinkamai įvertinkite. Taip elkitės visada.

Izoliuokite vaiką nuo draugų, kurie gali vartoti narkotikus ir sukurkite tokią aplinką, kuri netoleruotų narkotikų vartojimo. Suplanuokite dienotvarkę, kad vaikas negalėtų būti vienas arba su narkotikus vartojančiais draugais, stenkitės bet kada patikrinti, ką jis veikia ir kur iš tikrųjų yra.

Būkite pasirengę blogiausiam. Nesitikėkite, kad žaidimas su narkotikais baigsis savaime. Netikėkite, jei vaikas sako: "Pavartojau tik vienintelį sykį", "Taip atrodau, nes esu labai pavargęs" ir pan. Vaikas būtinai išmėgins Jūsų pasiryžimą ir kantrybę, pažeisdamas nustatytas taisykles. Svarbu būti atkakliems ir nepasiduoti.

Saugokite savo pinigus ir neduokite jų vaikui

Klaipėdos mieste dėl potraukio vartoti narkotikus vaikus bei jų tėvus konsultuoja anonimiškai:

  • Klaipėdos priklausomybės ligų centras, Galinio pylimo g. 3b, tel. (8 46) 410027; Taikos pr. 76, tel. (8 46) 340944, Taikos pr. 46, tel. (8 46) 383252
  • Vaikų ir paauglių psichiatrai ir psichologai. Taikos pr.76(3a.), tel. (8 46) 340944
  • Psichologų konsultacija telefonu ( Paguodos linija), tel. 8 800 60700 (nemokama linija)
  • Klaipėdos miesto psichologinė - pedagoginė tarnyba, Debreceno g. 41, tel. (8 46) 342253
  • Švėkšnos psichiatrinė ligoninė, tel. (8 241) 48337
  • VO "AIDS profilaktikos ir žinių propagavimo centras, tel. (8 46) 326351
Paskutinė atnaujinimo data: 2017-10-10